Změny v chovu 2015-2016 – Jan Makyňa

Koncem chovné sezony 2015 jsem přestěchoval ptáky k rodičům. Stěhování jsem musel provést z důvodu ukončení pronájmu zahrady. U rodičú jsou staré chovatelské prostory malé a již otec si tam dal věci pro včely. Zde jsem musel postavit nové chovatelské zařízení, protože staré bylo malé. To nyní používám jako sklady na krmení, budky a další potřeby.

Byla to velká a náročná akce po všech stránkách. Nyní kdy píšu tento článek je konec prosince 2015 a vše je připravuji na hnízdění. To začne v polovině března 2016.

Nyní napíšu několik řádek o samotném stěhování a stavbě. Byl začátek srpna kdy jsem začal s přesunm. Mohu být rád, že celé zařízení je bednového typu a proto se dá snadno přesunout. Sice jednotlivé části jsou velké 2x1x1m , ale pro dva jsou k uzvednutí i v plném osazení. Tyto velké bedny byli rozdělené na menších 8 klecí. To jsem musel takto převést s ptáky, ktaří měli ještě mladé v hnízdech. Celá převozní akce trvala bezmála od rána do tmy. Vozil sem to v dodávce.

Tyto sestavy klecí byli volně položeny na trámy v  zahradě vedle místa kde se mělo začít stavět nové zařízení. Zahrada je sitovaná na jih a mírně do kopce, což je perfektní. Slunce zde svítí celý den o dvýchodu do západu.

Nyní jsem měl velký úkol jak postavit, rozvrhnout nejlépe zařízení. Já měl jasno jakou koncepci chci-  zařízení = délka x šířka a výška. To  byla hlavní otázka než se položí první kámen. Po krátkém přemýšlení, kde mi poradit táta jsem rozhodl 8×2 výška 2,7m. Celý návrh jsem nakteslil a zanes na obec pro ohlášení. Do týdne jsem navezl materiál jako zámkovou dlažbu, hranoly.

První krok bylo vyměřit a srovnat místo stavby. To trvalo celý víkend i když jsem jenom odstranil drn cca od 0 do 15 cm. Další víkend jsem s tátovou pomocí vykopal díry na nosné slopy, kde budou zabetonované patky. Tím bylo připraveno na betonování. Následně jsem musel na zahradu, ta je mírně do kopce navozit 1,5 kubíku kačírku jako podklad a potom stejné množství písku. Ty kolečka jsem přestal pořítat hned večer. Vše jsem vozil průběžně po dobu betonování.

Před zahájením betonování jsme museli určit “lágris” a přesně vyúhlovat celé základy pomocí provázku a  hadicové váhy. Zde ukázal táta jaký je šidovný řemeslník a ví co a jak. Vždiť si postavil celý dům a další stavby kolem domu sám. Já se jen a pomáhal jako za starých časů.

Jako první jsme vybetonovali věnec – obvod stavby. To trvalo zase týden i se zráním. Potom byla titěrná práce se zámkovkou, to trvalo dalších 10dní. Vše jsme dávali na beton, který jsem míchal v klečku. Né že bychom neměli míchačku, ale dostat ji na zahradu tak je již 1m položený, zase ji uklidit, aby nezmokla. Proto se beton míchal v koleču a to byla moje práce. Počasí přálo a než 

betony pod zámkouvkou uzrály tak se začalo počítat a řezat na nosníky, krovy, příčky… To zabralo zase víkend. Další jsme vlítli na stavbu postavili celou konstrukci a dali střechu z polikarbonátu. Měl jsem naspěch, protože se blížil říjen a já ještě neměl žádnou zebru v přípravě na klubovku do Dašic. Proto jsem nevystavovat v Lysé nad Labem.

Nakonec jsem stihl i předělat proletky, ve kterých jsem řešil veliký problém a to uchycení bidélek. Vyřešil jsem ho následovně a doufám i důvtipně. Bidélka jsou spojena v jakýsi žebříček a jsou zavěšena. Při chytání ptáků se dá sundat. Přepážku vsouvám mezi tyto žebříčky. Sestavit a  přebrat ptáky na chov a dát do přípravy na výstavu to mi zabralo dva víkendy. To se nebavím o běžných činnostech, které jsem musel dělat-krmit, kroužkovat a hlavně vybrat ptáky na chov a prodej. Do toho neustále někdo sháněl nejakou zebřičku. Jedinou víhodou je, že vezmu k rodičům své dva syna a ti občas pomůžou s krmením. Polovička má doma čas něco udělat a odpočine si.

Ve volných chvílích jsem si pořádně promyslel jak klece udělám. Základ byl stejný jako dříve- moje heslo znělo”nevymýšlej objěvené” proto jsem jenom trochu změnil velikost -41x35x 60cm (šxvxh) o proti starým 45x33x65cm bez šuplíku (šxvxh) .Bylo hodně práce na klecích protože jsem propočítal na délku 8m, 18 klecí ve třech řadách -54ks!!! Potom jsem celý prosinec měl práci v dílně a to na klecích. Byla to úmorná a zdluhavá práce dlouho do noci a celé víkendy.  Připraveno a doděláno jsem měl akorát koncem února. Však pohled na jednotné provedení klecí stojí zato. Úpravy a dodělávky kolem zařízení jsem nechal na jaro.

Větrání je zajištěno otvíráním v horní části v celé délce okny o výšce 70 cm přes sistém kladek. To otvírám jak mile se teplota přiblíží venku k 20°C a uvnitř při zavření dosahuje 25-30°C. Po otevření se rychle teplota ustálí na přibližných 22°C. To je v jarních měsících. Na Léto je připraveno zastínění celé jížní strany a střechy polopropustnou tkaninou v zelené barvě. V tomto období budou velké starosti z přehříváním. Naštěstí toto obdobá je krátké a často se ochladí díky dešti. Zatím co střecha bude na pevno zastíněná, tak jižní stěna bude pohyblivá pro období kdy bude deštivo, nebo podzimní mlhy- bude dole. Tak aby sluníčko prohřálo vnitřní prostor

V brzkém jaru (konec února) jsem dal hnízdit cca 65 párů zerbřiček a šest párů hýlů mexických a pár obecných. Zebřičky měli hnízda postavené do týdne a za další týden  jsem nacházel vajíčka. Ani je neodradilo zanní chladno a nehezké počasí. U prvních párů se vyklubala mláďata koncem března. Přesto jako každý rok pozoruji , že 50% hnízd je čistých. To není zlé, protože další opravná hnízda jsou již plná. První vylétlé zebřičky se ukázali v polovině dubna. Potom to již nastalo a byl v zařízení cvrkot s maldýma.  V každé kleci se něco dělo- vajíčka , klubání mladé, kroužkování výlety a odstavy. I pěnkavy si dali říci. První byli mexikáni a to stavbu hnízd a první vajíčka jsem pozoroval v polovině března. Potom následovalo klubání  začátkem dubna a výlet koncem měsíce. I na konci dubna jsem musel začít odstavovat první “várku” mladých zeber. Konec tohoto měcíce začali se stavbou hízda obecní hýlové. Jde vidět, že  tento měsíc je start do nové sezony. V dalších měsících bude plno práce a mohu napsat i monotoní. Již koncem června se vybarví první mladé zebřičky a začne výběr na další chovnou sezonu a podzimní výstavy.

V polovině srpna mexičtí končí hnízdění sami, dokrmují poslední mladé a samice začínaj přepeřovat. Obecní měli dvě snůšky plné , ale nekrmili mladé. Tak druhou snůšku jsem dal podmexické aty mi udělali stejně. Podle mého jsem zvolil špatnou samici- ta neodchovala ani svoje mladé. Na další rok mám vytypované lepší chůvy. U zebr touto dobou začínám končit a mám plno práce s pebíráním mladých do chovu , na výstavy. O dovolené jsem udělal 30 klecí na přípravu pro výstavy. Zatím mám přípravek cca 44 a chystám se udělat dalších 30 kusů.

Započala taky akce prodloužení domku.

Napodzim plánuji několik výstav a nákup ptáků v cizině.

Plány a sny se neustále mění, ale vášeň k ptákům zůstává. Tímto chci naznačit, že zařízení se bude do budoucna rozšiřovat o 0,7m do předu v celé délce, kde budou vsunuté hnízdní klece pro zebřičky. Proletky budou na patro, kde  horním budou hnízdit hýlové a dole plánuji odstav mladých. Protože jsem se zahleděl do hýlů všemožných druhů. Již dříve jsem chovat obecné a to jsou překrásní ptáci, jenom je potřeba mít “papíry”. Proto jsem si pořídil jako náhradu již před časem mexické hýly. Nyní je čas se tomu věnovat více, protože zebřičky mám zmáknuté a chovatel vždy touží mít doma něco zajímavého o čem může přemýšlet, jako každý člověk. Zároveň je to výzva , protože tyto druhy hýlů není jednoduché odchovat.  Mám pro ně připravené chovné boxy je jich 16. Mám promyšlené hnízda, krmení a prostě všechno kolem co je třeba. Zde budou umístěni mexičtí, obcní.

Nyní i já musím říct, že mě můj koníček pohldil a vše mu přizpůsobuji. Mám několik světů a ty se prolínají rodina, ptáci, práce. U toho posledního se chci zmínit PRÁCE= stres, spěch, honem– PTÁCI = klid, relaxace. Jsem tvrzení “mozek musí mít pořád co řešit” a ptáci mi dělají příjemné starosti, jinak bych upadl do depresí a negativ ze světa kolem.

Proč to píšu, protože i obyčejný človek jako já, dělník může dosáhnout a být v chovu ptáků velmi dobrý- pokud chce.

.

 Klub chovatelů zebřiček České republiky