Ono se řekne eumo, ale …

Ono se lehce řekne eumo, ale . . .

Na poslední dašické výstavě bylo poprvé vystaveno vystaveno několik drobných tmavých zebřiček, které vystavovatelé nahlásili jako euma. Nebyly posuzovány, neboť nebylo podle čeho hodnotit. Nemáme totiž standard na eumo. A proč nemáme standard na eumo? Protože ho nikdo neudělal. A kdo by ho měl udělat? Naprosto logická odpověď zní: klub. A kdo je klub? Přece všichni, kdo jsou na seznamu členů klubu.

Dost filozofování a teď přímo k věci. Standard sice můžeme stvořit sami, návrh standardu by měli udělat především chovatelé „euma“. Dávám do úvozovek, protože pokud nemáme standard, nemáme eumo, ale pouze tmavou zebřičku, které říkáme eumo. Řada z vás jezdí do okolních států, kde standard na tuto mutaci nepochybně je. Co kdybyste, vážení chovatelé cestovatelé a importéři, požádali tamní chovatele o zaslání standardu, a nejen euma, na mailovou adresu našeho klubu?

Do té doby, než bude standard euma vytvořen, bude naše „eumo“ jenom tmavou zebřičkou na úrovni jiných  a zajímavých, třeba i líbivých nestandardních, ale výstavně bezcenných zbarvení. Ke škodě věci zanikne ve víru času a chovatelské úsilí těchto průkopníků přijde vniveč.

Aleš Nebeský

Napsat komentář